Uncategorized

Kako pomoći deci da razvijaju radne navike?

Radne navike i uspeh u školi

Želite li da vaša deca imaju radne navike koje će im značajno pomoći u životu? Znate li u čemu je smisao razvoja takvih navika i koja je vaša uloga u tome?

Verovatno ste mnogo puta čuli kako svi treba da imamo razvijene radne navike i da je najbitnije da se od detinjstva tome naučimo. To je istina. Uz dobre radne navike, deca će lakše postizati dobre rezultate u školi i na poslu. Ali, još važnije osećaće se produktivnije, proaktivnije i organizovanije što im može doneti akademski i poslovni uspeh.

Iako zvuči jednostavno, izgradnja navika nije lagan posao. Deci je potrebna roditeljska pomoć i usmerenje. A, na koji način utičete i pomažete u izgradnji radnih navika svog deteta, pročitajte u nastavku.

Kako se razvijaju radne navike?

Znate li šta su radne navike? Navike su radnje koje smo automatizovali, odnosno radnje koje smo nakon mnogo ponavljanja i vežbanja učvrstili u našem ponašanju tako da ih sada izvodimo sa lakoćom, bez mnogo razmišljanja o njima. Kada govorimo o radnim navikama, to su navike vezane za učenje, rad, obaveze i sve ono što će nam kasnije pomoći u životu.

Prve navike dete stiče kod kuće, još od najranijeg detinjstva. One izgledaju ovako:

  • ustajanje uvek u slično vreme
  • jutarnje rutine (pranje zuba, higijena, doručak)
  • odlazak u vrtić i/ili na trening
  • pospremanje igračaka
  • odlazak na spavanje uvek u slično vreme


Kako deca rastu, tako se aktivnosti koje mogu napraviti, a koje su važne za razvoj radnih navika, povećavaju. Nešto starija deca će moći pospremiti svoj krevet i sobu, pospremiti knjige i igračke, posložiti obuću, obrisati prašinu, baciti smeće itd. Sve to je preduslov za razvoj prvih radnih navika koje se stiču polaskom u školu.

Koja je vaša uloga: roditelj i dečije radne navike?


Roditeljska uloga je jedna od najvažnijih uloga na koju će se deca ugledati i na taj način učiti po modelu o različitim vrstama ponašanja. Gledaće u to što vi radite, imitirati vas, pokušavati slične akcije i tako učvrstiti određene oblike ponašanja. U tome se ogleda vaš prvi zadatak – budite dobar primer svojoj deci. Ukoliko vi nemate razvijene radne navike, ne pospremate kuću, ne čitate, ne ispunjavate svoje obaveze – kako da to očekujete od deteta?


Roditelj i dete stiču radne navike


Mala deca još uvek nemaju razvijenu samokontrolu i samodisciplinu kako bi mogli sami regulisati svoje ponašanje. Izvršavanje obaveza i rad za decu predstavljaju izvor neprijatnosti jer nisu u stanju da vide širu sliku i dugoročnu korist od toga. Ovo se dešava zbog toga što se deca uglavnom vode principima trenutnog zadovoljstva i upravo zato ste im vi potrebni. Jedno od zanimljivijih istraživanja na deci je pokazalo kako učenje odlaganja trenutnog zadovoljstva u detinjstvu utiče na uspeh u kasnijem životu. U videu ispod možete pogledati jednu verziju ovog eksperimenta, a na ovom linku možete pričitati više o samim rezultatima.


Praktični saveti: Kako da pomognete deci u razvijanju korisnih radnih navika?

Sada kada znate da vaši klinci ne mogu sami da razviju radne navike ali i da to nije jednostavan „posao“ te da vi kao roditelji imate važnu ulogu u tome, vreme je za praktične savete. Kako da pomognete detetu da razvija radne navike koje će mu koristiti u životu?

  1. Osigurajte pozitivnu porodičnu atmosferu

    Kada u porodici negujete mentalno zdravlje, pokušavanje, trud, slaganje, poverenje i slične vrednosti lakše ćete vaspitati decu i usmeriti ih. Budite im podrška i vetar u leđa, a ne kamen spoticanja.

  2. Pomozite im da formiraju pozitivan odnos prema radu

    Ovo možete postići redovnim razgovorima o učenju, obavezama i radu na pozitivan način. Šta to znači? Pokazujete im dobre strane učenja i obaveza kroz različite zanimljivosti, igre, aktivnosti i avanture.

  3. Pomozite im da uspostave dnevne rutine

    Sa početkom školske godine, dnevne aktivnosti se počinju razlikovati od onih na raspustu. Zbog toga, važno je od početka godine uspostaviti dnevne rutine. Bilo bi korisno kada biste zajedno sa decom odredili vreme i mesto za određene aktivnosti poput ručka, domaće zadaće, učenja i pospremanja sobe.

    Ovo je posebno važno ukoliko se sistem školovanja ove godine opet vrati na onlajn režim. U tom slučaju će i deci i vama biti izazov stvoriti dnevne rutine koje podrazumevaju pohađanje nastave od kuće. Međutim, postoje neki trikovi koji mogu da vam pomognu i u normalnom i u onlajn režimu:

    – odredite mesto i vreme za učenje
    – neka vreme za učenje bude uvek u isto vreme (kad god je to moguće)
    – odredite posebno mesto u kući koje će služiti za igru, zabavu, vežbanje
    – osigurajte dovoljno osvetljenja u prostoriji za učenje
    – smaknite distraktore (ometače) koji će potencijalno ometati učenje, kao što su računari, telefoni, laptopovi, igrice…
    – sarađujte sa detetom koliko god je to moguće i pustite ga da učestvuje u izboru aktivnosti i obaveza

  4. Pomozite detetu da napravi plan učenja

    Uz plan učenja deca će lakše usvajati gradivo ali i održavati disciplinu. Treba ih podsticati na svakodnevno, redovno učenje. Učenje sat ili dva vremena u danu je efikasnije od učenja svakog trećeg dana po tri, četiri sata.

    Takođe, potrebno je pomoći deci da otkriju koji načini učenja im najviše odgovaraju. Poučite ih svim tehnikama, koje znate, a možete istražiti i dodatne tehnike. Neke od njih su: aktivno učenje uz papir i olovku, mape uma, prepričavanje lekcija na glas, preslušavanje itd. Odlična pomoć u savladavanju školskog gradiva mogu da budu školski priručnici za jednostavnije i preglednije učenje.

  5. Omogućite deci pauze i vreme za zabavu i odmor

    S obzirom da učenje i pospremanje nisu ugodne aktivnosti koje svi odmah obožavaju, osigurajte detetu pauze nakon svake etape učenja ili nekog zadatka. Možete se pobrinuti da na kraju dobiju nagradu ili da se samonagrade nakon uspešnog učenja.

    Bitno je naglasiti da vodite računa o nagrađivanju i kažnjavanju, jer je cilj stvoriti naviku učenja koja neće biti povezana isključivo sa spoljašnjim nagradama, već samom aktivnošću.

Deca uče i razvijaju radne navike

Šta je važno da znate kada nagrađujete i kažnjavate decu?


Najveća zabluda roditelja je da će svaka kazna i nagrada da daju rezultate koje oni žele da postignu u vaspitanju dece. Međutim, i nauka i praksa su pokazale šta je najbolje rešenje. Donosimo vam osnovne savete kojima biste se trebali voditi kada želite da nagradite ili kaznite dete za neku aktivnost:

  • Nagradite i pohvalite pozitivna ponašanja (ne samo rezultat)
  • Prilikom kažnjavanja, naglasite obavezno koje ponašanje kažnjavate i kakvo ponašanje ubuduće očekujete
  • Ne kritikujte detetovu ličnost nego izdvojeno ponašanje (umesto „Ti si lenj“ -> „Nije u redu da ne učiš svaki dan. Takvo ponašanje te neće nigde dovesti. Ustani sada i uzmi knjigu u ruke.“
  • Kao oblik kazne, uskratite nagradu i zadovoljstvo (umesto vikanja i udaranja, uskratite im telefon, igrice, džeparac itd.)
  • Ograničite kaznu vremenski – odredite koliko će trajati (pazite da ne bude preduga niti prekratka)
  • Kaznu dajte odmah nakon neželjenog ponašanja, kako bi detete povezalo kaznu sa ponašanjem.

I zapamtite, dete uvek prvo gleda vas. Zato se potrudite da budete dobar uzor u sticanju radnih navika, ali i stalna podrška puna razumevanja.

Related Posts

2 thoughts on “Kako pomoći deci da razvijaju radne navike?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *