Jeste li primetili kako vam je teško da odvojite dete od telefona, tableta ili računara? Možda ste uz to primetili i da je dete sve češće zamišljeno, odsutno i da sve teže drži pražnju? Priča li previše o igricama i trendovima na društvenim mrežama?
Svesni ste da je decu nemoguće apsolutno odvojiti od tehnologije? Ali, niste sigurni kako, kada i gde postaviti granice pri korišćenju telefona? Ukoliko ste potvrdno odgovorili na pitanja, a pritom ste zabrinuti za mentalno zdravlje deteta, onda je ovo tekst za vas.
Kako uspostaviti zdrave granice?
Mnogo je sadržaja koji je deci zanimljiv na različitim ekranima, a internet pruža mnoštvo mogućnosti, animacija, boja, zvukova i priča. S jedne strane, neizbežno je da deca koriste tehnologiju svakodnevno. Ali, sa druge strane važno je uspostaviti granice i obezbediti sigurnost prilikom upotrebe.
Vreme provedeno za ekranom ne mora nužno da bude loše provedeno vreme niti je sav sadržaj na internetu loš i štetan za decu. Mnogo je toga što deca mogu novo da nauče, uvežbaju i zabave se. Međutim, odgovornost na roditeljima je da što ranije postave granice i ograniče vreme i sadržaj koji deca konzumiraju. Evo kako možete postaviti granice pri korišćenju telefona/računara:
1. Odredite vreme koje dete sme provesti na telefonu/računaru
Kao i u mnogim aktivnostima, važno je na vreme uspostaviti zdrave granice koje će detetu jasno dati do znanja šta je dozvoljno, a šta ne. Odredite vreme u danu kada je dozvoljeno da dete gleda crtane filmove, igra igricu ili gleda neki zabavan sadržaj. Kada su u pitanju starija deca, granice će se proširivati pa će oni imati više vremena – za dopisivanje sa prijateljima i sadržaj na mrežama.
Sami procenite vreme koje je dovoljno da vaše dete provodi onlajn, postepeno pomerajte granice i mogućnosti, u skladu sa uzrastom i ponašanjem.
2. Koristite aplikacije da ograničite vreme upotrebe
Imali u decu poverenja ili ne, oni su ipak deca nad kojima je potrebno imati kontrolu u nekoj meri. Posebno kada se radi o digitalnim medijima i posljedicama do kojih nepravilna upotreba istih može dovesti. S obzirom da je bezbednost deteta najvažnija, donosimo vam aplikacije koje pomažu da upravljate vremenom i sadržajem kojeg deca konzumiraju:
1. Mama Bear (Android, iOS)
Mama Bear je odlična za nadzor i zaštitu dece. Pomoću aplikacije možete pratiti njihov sadržaj i aktivnosti na društvenim mrežama te čitati dolazne i odlazne tekstualne poruke. Takođe, zahvaljujući mogućnosti lociranja ova aplikacija vam može otkriti gde se dete nalazi.
Pored toga, jedna od najvećih prednosti ove aplikacije jeste u tome što može registrovati brzinu kretanja vozila, ukoliko se dete nalazi u njemu. Ukoliko je brzina veća od dozvoljene, dobijate obaveštenje.
Iako mislite da je ovo sjajno, ne preporučujemo da koristite aplikaciju za preteranu kontrolu, posebno starije dece, koja u svom uzrastu treba da imaju dozu privatnosti.
2. Screen Time (Android, iOS, Windows)
Screen Time omogućuje roditelju da sa svog telefona određuje količinu vremena koje će njihova deca provoditi u različitim aplikacijama.
3. Mobicip (Android, iOS, Windows)
Mobicip aplikacija omogućuje roditeljima praćenje istorije gledanja internet sadržaja, kao i korištenje različitih programa. Ukoliko je potrebno, možete odrediti vremenska ograničenja korištenja pojedinog sadržaja, kao i blokirati neprimerene sadržaje za dete.
Ukoliko se odlučite za korišćenje nekih od ovih aplikacija, imajte na umu da vam one neće pomoći ukoliko nemate izgrađen siguran i zdrav odnos sa svojim detetom. Aplikacija može da služi samo kao pomoćno sredstvo kontrole i sigurnosti. Ali odnos pun poverenja, u kojem se neguje razgovor roditelja i deteta, najbolje je sredstvo sigurnosti.
3. Odredite prostorije i situacije gde se tehnologija ne koristi
Kuhinja, trpezarija i krevet bi mogle da budu prostorije u kojima se ne koriste tehnologije. Ugasite televizor ako ga ne gledate, uređaje punite van dečijih spavaćih soba kako ne bi došla u iskušenje da ih koriste onda kada bi trebalo da spavaju. Ovakve promene podstiču porodično druženje, zdravije navike tokom zajedničkih obroka i miran san, ali i radne navike deteta.
4. Ne koristite tehnologiju da emocionalno umirujete decu
Mediji mogu biti veoma efikasni u smirivanju dece, ali to ne sme biti način na koji deca uče da se smire. Deca treba da nauče kako da pronađu adekvatne aktivnosti kada im je dosadno te da nauče da prepoznaju i da se nose s jakim emocijama.
5. Edukujte se o bezbednom korišćenju interneta i zaštiti podataka
Kako biste mogli da zaštitite dete od nebezbednih aktivnosti i sadržaja, morate znati od čega ih štitite i na koji način to možete da uradite. Dakle, ne zaboravite se edukovati i biti u toku sa aktivnostima i sadržajima koji se plasiraju na društvenim mrežama
6. Edukujte decu o bezbednom korišćenju interneta i uvek razgovarajte o tome
Adolescenti treba da znaju da čim sadržaj podele sa drugima, neće moći da ga izbrišu ili u potpunosti uklone, uključujući slanje neprikladnih fotografija. Decu morate upozoriti da seksualni prestupnici najčešće koriste društvene mreže i onlajn igrice kako bi došli do dece i iskoristili ih. Vaš zadatak je da ih upozoravate na to ali i da budete sigurni da su vas razumeli. Oni možda nisu upoznati sa tim ili su odlučili da ne koriste zaštitu privatnosti.
7. I najvažnije – Budite uzor
Govoriti deci da ne bi trebalo toliko vremena provoditi na telefonu dok vi sami ne ispuštate telefon iz ruke, neće doneti apsolutno nikakve rezultate. Deca mnogo više gledaju kako se vi ponašate nego šta im govorite. Zbog toga, vodite računa da ni sami ne provodite previše vremena koristeći telefone i računare. Pružite svojoj deci pozitivan primer o tome kojim sve aktivnostima mogu da se bave i na koji način mogu da koriste digitalne medije.
Digitalne tehnologije pružaju odlične načine za učenje novih stvari, brzo i lako istraživanje, zabavu, povezivanje sa drugima i mnoštvo drugih koristi. Međutim, uloga roditelja je ključna kako bi se uspostavile i poštovale granice pri korišćenju telefona kao i kontrolu sadržaja kojeg deca konzumiraju.
Na kraju svega, uvek vam preporučujemo da sa decom razgovarate o prednostima i manama tehnologije te da podstičete i razvijate porodičnu klimu u kojoj se neguju odnosi poverenja i sigurnosti.
1 thoughts on “Kako deci postaviti granice pri korišćenju telefona/računara?”