Uncategorized

5 knjiga koje će osnovci obožavati

Knjiga za decu

Znamo da mislite kako je svet otišao u nekom krivom smeru i da decu više ne zanima knjiga. Možda ste u pravu, ali pre nego što apsolutno odustanete od učenja vaše dece pravim vrednostima uprkos svemu, podsetite se načina na koje možete da doprete do njih.

Osnovnoškolci danas više vole da gledaju YouTube kanale, Tik-Tok video sadržaj, poneku seriju ili film, to je sigurno. Ali, sigurni smo da kroz zanimljive knjige prilagođene njihovom uzrastu i interesovanju, možete probuditi bar malo čitalačke zainteresovanosti.

Izdvojili smo samo 5 genijalnih knjiga koje bude dečiju maštu, utiču na razvoj kreativnosti, empatije, saosećanja i još mnogo toga vrednog.

„20 000 milja pod morem“ – Žil Vern

Ako ste ikada čitali ovu knjigu, onda znate zašto morate da je preporučite svojim školarcima. Prepuna je avantura, dilema i naučne-fantastike.

U knjizi „20 000 milja pod morem“ mornari širom sveta opaze da postoji misteriozno morsko čudovište. Ubrzo posada broda Abraham Linkoln kreće na opasno putovanje kako bi ulovila to čudovište. Međutim, nakon susreta sa njim jasno je da to nije životinja, kako se mislilo, već podmornica Nautilus, kojom komanduje tajanstveni kapetan Nemo.


Ali, ovo nije samo knjiga o podmornici i putovanju, niti o članovima posade, ovo je knjiga koja u prvi plan stavlja preispitivanje vrednosti slobode. U drugom planu se provlači ideja autentičnosti i očuvanja prirode i morskog sveta. Putovanje glavnih junaka posade je kombinacija opisa zanimljivog morskog života, nauke koja se primenjuje na tehnološka dostignuća i razgovor o moralnim dilemama čoveka.

Knjiga za decu 20 000 milja pod morem

Robinzon Kruso“ – Danijel Defo

Ovaj roman je uzbudljiva priča o doživljajima engleskog brodolomnika, Robinzona Krusoa, koji je proveo 28 godina na usamljenom tropskom ostrvu. Nakon bega od kuće, Robinzon Kruso je doživeo brodolom, koji je preživeo, ali su ga talasi izbacili na usamljeno ostrvo. Tamo je doživljavao mnoge avanture pre spašavanja.

Malo je onih koji znaju da je ova priča zapravo inspirisana stvarnim dogodovštinama škotskog brodolomnika, Aleksandra Selkirka. On je živeo nekoliko godina na pacifičkom ostrvu koje se zvalo Mas a Tijera (Más a Tierra), a koje je kasnije preimenovano u Ostrvo Robinzona Krusoa.

Knjiga

Strahovita knjiga“ – Uroš Petrović

Možda vaše dete ne voli previše avanturističke stare romane i više voli uzbudljive, strašne priče? Uroš Petrović, u svojoj knjizi o strahovima, govori o tome zbog čega je važno da se ponekad, dok smo još mali, isprepadamo i kako nam takva iskustva pomažu da izrastemo u hrabre ljude.

Kažu da je ova knjiga „zabavna da pukneš od smeha i strašna da se slediš od jeze.“ Možda je baš ovo knjiga koja će zanimati vaše dete i probuditi mu želju za čitanjem.

Agi i Ema“ – Igor Kolarov

Predivna topla priča o prijateljstvu i ljubavi prema zivotu. Agi ima devet godina i roditelje koji ga zapostavljaju. Oni misle samo o sebi i svojim poslovima, a skoro nikada nisu kod kuće. Ema je starica koja ima luckast pogled na svet. Njih dvoje zajedno, svojim prijateljstvom, pokušavaju da se prilagode svetu i da ga bolje razumeju.

Ovo je važna knjiga koja ukazuje na to koliko danas roditelji zanemaruju svoju decu i kako usamljenost može da utiče na naš život. Iako je ovo knjiga za decu uzrasta od 10 do 12 godina, može da se čita u bilo kojem dobu.

Knjiga Agi i Ema

Dvanaesto more“ – Igor Kolarov

Kia Sibin ima 12 godina i sakuplja porcelanske figurice divljih životinja. Ona i njena drugarica Simona zajedno obilaze Mesečev vrt i napušteno pozorište Orfej. Međutim, kad se Simona razboli, čuda će morati da se dogode da bi ona mogla da ozdravi. Knjiga „Dvanaesto more“ prožeta je divnim i snažnim porukama koje je bitno da svako dete ponese u sebi.

Na samom početku knjige istaknuta je veoma važna poruka:

Svaka priča počinje mnogo pre svog početka.
I kad jednom počne, više se ne završava.
Zapamti to.

Knjiga Dvanaesto more

Za kraj, imajte na umu da još uvek postoje načini na koje možete svojoj deci prikazati knjige. Slično kao što im možete pomoći da razvijaju radne navike, tako im možete pomoći da razviju naviku čitanja. To ne moraju biti lektire koje ih primoravaju da čitaju u školu. Probajte da osluškujete želje i interesovanja vaše dece i u skladu sa tim da im predložite knjige za čitanje.

Sigurni smo da za svako dete postoji prava knjiga, samo je mora pronaći.

Related Posts

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *